Ženský menstruační cyklus
Tenhle článek je pro všechny, kteří si chtějí ujasnit nebo zopakovat, jak fyziologicky probíhá menstruační cyklus.
Připravte se na takový hrubý biologický pohled do světa ženského cyklu. Skoro přednášku jako ve škole.
Jestli trochu tápete nebo si nejste jistí, co se v těle při cyklu děje, kdo ho řídí a jak se jednotlivé složky ovlivňují, tak vám přeji příjemné počteníčko nebo poposloucháníčko. :-)
A nebo prostě pokračujte ve čtení. :-)
Menstruační cyklus je řízen endokrinní cestou - tzn. hormony.
Generální ředitel celé akce sedí v Hypotalamu - tedy v mozku - a vylučuje GnRH hormon (nebo-li Hormon uvolňující gonadotropiny).
Generálnímu řediteli podléhá Adenohypofýza, sídlí kousek od něj a uvolňuje gonadotropiny – hormony FHS (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon). Název gonadotropiny napovídá, že mají něco společného s gonádami – pohlavními orgány.
Důležité jsou i hormony sídlící v oblastním vaječníkovém ředitelství. Je mi ctí představit vám Estrogeny a Progesterony.
Menstruační cyklus tedy není jenom záležitost ženských pohlavních orgánů, ale funguje díky propojení těchto orgánů s centrálním řízením v mozku.
Už víme, že menstruační cyklus je řízen pomocí hormonů. Teď se podíváme na to, jak takové hormonální řízení vlastně funguje.
Hormonální řízení využívá systém zpětných vazeb. Ve většině případů negativní zpětné vazby. Jsou ale i chvíle, kdy je potřeba podat extrémní výkony a tehdy je povoleno použít pozitivní zpětnou vazbu, ovšem jen na omezenou dobu. Jinak by brzy došlo k celkovému vyčerpání organismu a k jeho smrti.
Jinými slovy s negativní zpětnou vazbou se uzavírají ve velkém smlouvy na dobu neurčitou a s pozitivními zpětnými vazbami pouze na dobu určitou a to ještě velmi zřídka.
Klasický příklad negativní zpětné vazby je vylučování testosteronu u mužů. Hypotalamus produkuje GnRH hormon, ten stimuluje vylučování FSH a LH z adenohypofýzy. FSH a LH stimulují varlata k produkci testosteronu. Hladina testosteronu v krvi dává signál zpátky do hypotalamu a hypofýzy, aby se zklidnili a přestali produkovat tolik těch jejich hormonů. Čím víc je vyplaveno testosteronu, tím víc je signálů k jeho utlumení. Je to vlastně takový autoregulační systém, který se stará o to, aby všechny hladiny byly "v normě" a organizmus mohl dobře fungovat.
Typický příklad pozitivní zpětné vazby se porod. Když nastane ten správný čas, začne zadní lalok hypofýzy vylučovat hormon oxytocin, díky němu dochází ke kontrakcím dělohy a plod je vypuzován ven z těla matky. Tím začne (v ideálním případě) hlavička tlačit na děložní hrdlo, to se rozšiřuje a vysílá signály zpět do mozku, aby pustil víc oxytocinu. Mozek neváhá a zvyšuje dávku, tím se zvýší kontrakce dělohy, víc se rozšíří děložní hrdlo a .... no prostě pořád dokola, dokud se plod nedostane ven.
V rámci menstruačního cyklu se hovoří o tzv. folikulech. Teď se podíváme na to, co to folikul je.
Za folikuly se vydáme do vaječníků. Vaječníky dostaly svoje jméno proto, že jsou v nich vajíčka. No a jednotlivá vajíčka jsou obklopována dalšími skupinami buněk. Celá tahle parta – vajíčko a další skupiny buněk – se nazývá folikul.
Když se podíváte na obrázek nad tímto textem, uvidíte tam různé druhy folikulů. Primordiální, primární, sekundární a terciální. Názvy označují, jak moc jsou folikuly zralé a připravené zúčastnit se menstruačního cyklu. Úplně ale úplně absolutně uzrálý folikul se pak nazývá Graafův folikul. Ten vypouští vajíčko dál do vejcovodu a drží mu palce, aby se potkalo s nějakou sympatickou spermií.
Až do puberty najdeme ve vaječnících pouze primordiální a primární folikuly. Teprve od puberty (tedy od prvních cyklů) se začínají tvořit i další stádia foliklů. Aktuálního cyklu se pak zúčastní pouze pár vybraných "jedinců", kteří už byli připraveni v teciálním stádiu. Ti hrají hru, kdo dokáže nejvíc vyrůst za pár dní. A výherce se stane dominantním folikulem, který má jako jediný privilegium dokončit zrání, stát se Graafovým folikulem a vypustit svoje vajíčko vstříc dalšímu dobrodružství. Buňky tohoto folikulu dál pak svému vajíčku fandí a podporují ho na jeho cestě, ale o tom, jak to dělají si povíme až za chvíli.
Pro mě byla zajímavá informace, že vaječné buňky se vytvářejí prenatálně (před narozením). V 5. měsíci těhotenství má plod vytvořených asi 7 milionů vajíčkových buněk. Postupně jich několik milionů umře a když se narodí holčička, tak má už jenom 1-2 miliony vajíček. Počet dál klesá až do puberty, kdy jich je kolem 400 tisíc. Všechno je však v pořádku, neboť pouze cca 500 vajíček je během jednoho ženského života nakonec vypuštěno do vejcovodů.
Dostáváme se k vlastnímu menstruačnímu cyklu. Menstruační cyklus je vlastně soubor opakujících se změn ženského pohlavního ústrojí, které směřují k případnému těhotenství.
Trvá v průměru 28 dní, což je hezké modelové číslo, na kterém se všechno pěkně vysvětluje, takže i já ho budu používat. V reálu je ale úplně normální mít cyklus o pár dní kratší nebo delší.
Nejvýraznější změny (z takového toho hrubého biologického hlediska) probíhají na vaječnících a na endometriu dělohy. Proto se hovoří o cyklu vaječníků a o cyklu dělohy. Tyto dva cykly jsou přísně synchronizované, aby vše mohlo proběhnout jak má.
My se na ně nejdříve podíváme zvlášť a pak teprve dohromady.
Vaječníkový cyklus se dělí do dvou fází. První fáze - folikulární - trvá asi 14 dní. Od začátku menstruačního krvácení do ovulace. Druhá fáze - luteální - trvá také asi 14 dní. Od ovulace do začátku menstruačního krvácení.
Když začne folikulární fáze, tak je připraveno na startu několik terciálních folikulů. Jsou to folikuly, které jsou citlivější na měnící se hladiny hormonů. Rostou a rostou a asi pátý den se "vyhodnocuje" jejich snažení. Do dalších fází je vpuštěn pouze jeden - ten největší - folikul. Ostatní mu gratulují a dobrovolně zanikají (proto ostatně mají ženy o několik set tisíc vajíček víc, než kolik prodělají za život ovulací). Tenhle největší - dominantní - folikul roste a zraje dál až do úplné zralosti – do Graafova folikulu.
Tím je vše připraveno k ovulaci. Ovulace znamená, že je vajíčko vypuštěno z Graafova folikulu. Vajíčko si vesele putuje vejcovodem a buňky folikulu jsou v jednom kole. Nejdřív potřebují zacelit defekt, který vznikl, při vypouštění vajíčka. Přitom se ještě luteinizují a stávají se žlutým tělískem. Žluté tělísko pak podporuje dál svoje vajíčko tím, že vytváří hormony - estrogeny a progesteron - což zajišťuje hladký průběh dalších dní cyklu. Postupně, jak se přibližujeme k menstruaci, tak žluté tělísko ztrácí svoji sílu a přeměňuje se na bílé tělísko, které už hormony neprodukuje.
Souběžně s cyklem vaječníků běží cyklus děložního endometria. Endometrium je vnitřní výstelka dělohy, která má dvě části. Stratum basale – část, která zůstává v děloze, a stratum functionale – část, která se vytvoří během cyklu a pak se vyloučí při menstruačním krvácení.
Cyklus dělohy začíná menstruační fází. Tuhle fázi známe jako menstruační krvácení, stratum functionale se vylučuje z těla ven.
Asi 5. den cyklu začíná proliferační fáze. Proliferační fáze trvá až do ovulace. Dochází při ní k obnově funkční vrstvy endometria. Jinými slovy endometrium roste.
Po ovulaci nastává sekreční fáze. Endometrium už neroste, ale stává se edematózním, prokrvuje se a dochází k tvorbě sekretu.
Vše se připravuje na návštěvu urozené královny Vajíčkovny Oplozené. Musí tu být útulno, dost prostoru k zahnízdění a dost potravy. Vajíčkovna Oplozená má dorazit asi v polovině sekreční fáze.
Stává se ale, že místo Vajíčkovny Oplozené dorazí Vajíčkovna Neoplozená. V tom případě si funkční vrstva endometria sbalí první den cyklu svoje saky paky a doprovodí ji z těla ven.
Teď už známe oba cykly vaječníkový i děložní, proto se podíváme na hormonální řízení těchto dvou cyklů, abychom je uměli propojit dohromady.
Začínáme první den cyklu - menstruační krvácení, folikulární fáze.
Pan generální ředitel hypotalamus vylučuje GnRH - tenhle signál doputuje k adenohypofýze, která vypustí gonadotropiny - hormony FSH a LH. FSH a LH stimulují ty připravené a citlivé terciální folikuly ve vaječnících, aby začaly růst. Buňky folikulů vylučují estrogeny. Takže tím jak rostou, jich uvolňují víc a víc. A tady nastupuje naše známá negativní zpětná vazba. Zvýšená hladina estrogenů působí zpátky na hypotalamus a zpomaluje další vylučování GnRH. Díky této negativní zpětné vazbě dojde k tomu, že se sníží hladina gonadotropinů (FSH a LH) a od cca 5. dne dál roste už jenom jeden folikul - dominantní folikul.
Takhle to jde až do dní kolem ovulace, kde dojde k náhlému přepnutí z negativní zpětné vazby na vazbu pozitivní. Dlouho se nevědělo, proč tomu tak je, až se zjistilo, že je k tomu potřeba speciální konstelace hladin hormonů a speciální peptid kisspeptin. Jinými slovy - díky tomu, že hladina progesteronu je zatím poměrně nízká a estrogen je díky zrání folikulu dost vysoko, dojde k aktivaci kisspeptinu a vazba se změní na zpětně pozitivní. Takže čím víc estrogenů, tím víc FSH a LH a zase víc estrogenů. Hormony jsou jako utržené ze řetězu. Je to jízda, díky které se rapidně zvednou hladiny všech těchto tří hormonů. To vede k vypuštění vajíčka z Graafova folikulu - tedy k ovulaci. Už víme, že taková pozitivní zpětná vazba nemůže trvat dlouho, jinak by došlo ke smrti organismu...
Zdálo by se, že divoká jízda tří hormonů, nejde ničím zastavit, ale... tím, že je vysoká hladina LH, tak dojde k luteinizaci buněk folikulu (začíná luteinizační fáze) a folikul se mění na žluté tělísko. Žluté tělísko produkuje nejen estrogeny, ale i progesteron. A progesteron je tak trochu policajt, stačí aby se objevil a ostatní hormony, dělají jako že nic, opouští pozitivní zpětnou vazbu a vrací se k negativní.
Žluté tělísko postupně degraduje a stává se z něho na konci cyklu tělísko bílé. To nevylučuje žádné hormony. Hladiny estrogenů a progesteronu tím pádem klesají. A klesají. A klesají. Až jsou úplně nejníž a v ten moment dojde k zaškrcení žlázek přivádějící výživu do endometria - to je ta vnitřní výstelka dělohy. Endometrium nemá jídlo, takže umírá. Zaškrcení trvá jen dočasně, následně je uvolněno a žlázkami se přivalí nová krev. Je to krev očistná, úklidová četa. Bere s sebou odumřelou sliznici, neoplozené vajíčko a vše odnáší z těla ven. Nastává menstruační krvácení a cyklus začíná znovu. :-)
To je všechno, informace, které jsem chtěla předat, jsem předala. Přesto si dáme krátké opáčko a shrneme všechno dohromady.
Ještě jednou popíšu, jak zhruba funguje menstruační cyklus. A tentokrát začnu na jeho konci, pár dní před menstruačním krvácením. Jestli chcete, můžete k tomu sledovat obrázek nad textem.
Jsme na konci menstruačního cyklu a žluté tělísko se mění v bílé. Tím klesá hladina estrogenů a progesteronu. Díky negativní zpětné vazbě se začnou mírně zvedat hladiny FSH a LH. Což podpoří několik předpřipravených terciálních folikulů ve vaječníku k růstu. (Jsme na začátku cyklu. Folikulární fáze. Menstruační krvácení.)
Buňky folikulu produkují estrogeny. Nejdříve probíhá negativní zpětná vazba, takže čím víc estrogenů, tím víc klesají hladiny FSH a LH, což vede k tomu, že se vybere už pouze jeden folikul - dominantní folikul - k dalšímu růstu. A ostatní odumírají. Tenhle dominantní folikul produkuje víc a víc estrogenů. (Jsme ve dnech kolem ovulace.) A protože progesteron je hodně nízko, tak ostatní hormony jsou jako utržené ze řetězu. Spouští se pozitivní zpětná vazba, dochází k prudkému nárůstu všech tří hormonů a díky tomu k ovulaci. Mezitím se v děloze vytvořila nová vrstva endometria. (Proliferační fáze)
Folikul se mění na žluté tělísko (začíná luteinizační fáze), to produkuje jak estrogeny, tak progesteron. Policajt progesteron srovnává hormony do latě a všichni se navrací k negativní zpětné vazbě. Hladiny FSH a LH klesají. Estrogeny po počátečním šoku ještě mírně vzrostou, protože jsou produkovány také žlutým tělískem, ale pak začne žluté tělísko degradovat stává se z něho bílé.
Endometrium dělohy v této fázi už dál neroste, ale pracuje na svém zútulňování, aby mohlo poskytnout veškerý komfort oplozenému vajíčku. (Sekreční fáze)
Vracíme se zpět do vaječníků. Bílé tělísko neprodukuje hormony, hladiny estrogenů a progesteronu klesají. Díky negativní zpětné vazbě se začnou mírně zvedat hladiny FSH a LH. Což podpoří několik předpřipravených terciálních folikulů ve vaječníku k růstu. (Jsme na začátku cyklu. Folikulární fáze. Menstruační krvácení.)
Buňky folikulu ... atd. atd. až do oplodnění vajíčka nebo do menopauzy...
Pevně doufám, že článek přispěl k tomu, že ze základního biologického pohledu vám dává menstruační cyklus smysl.
Kdybyste přesto v něčem tápali, tak můžete zkusit ještě video a odkazy níže. Jsou to zdroje, které se mi líbily a inspirovaly mě.
Nebo mi můžete napsat, co byste potřebovali ještě doplnit. ;-)
Externí odkazy
Odkazy na obrázky:
https://cs.puntomarinero.com/where-is-the-human-pituitary/
https://fblt.cz/skripta/viii-rozmnozovaci-soustavy/1-zenske-pohlavni-organy-tehotenstvi-a-porod/
https://fblt.cz/skripta/viii-rozmnozovaci-soustavy/1-zenske-pohlavni-organy-tehotenstvi-a-porod/
https://lecbamyomu.cz/co-jsou-myomy/
https://docplayer.cz/41017264-Biochemicke-parametry-zony-pellucidy-prasecich-oocytu-behem-folikulogeneze.html
https://www.wikiskripta.eu/w/Testosteron
https://quizlet.com/301235582/menstruacni-cyklus-diagram/