Vzestup člověka
Kniha Vzestup člověka není žádná poslední novinka na knižním trhu. Je to kniha napsaná v sedmdesátých letech. Nicméně nezoufejte, jedná se sice o knižní fosilii, ale v Městské knihovně v Praze si ji stále můžete půjčit. A nebo - kdoví, třeba ji najdete v knihovně své maminky, tak jako já.
Jak už bylo řečeno, já jsem našla tuhle knihu u maminky v knihovně. Vlastně jsem kolem ní chodila spoustu let svého života, den co den. Dokonce jsem ji několikrát za ten čas vzala i do ruky a rychle ji prolistovala. Něčím mě přitahovala. Hezky rychle jsem ji ale zase vracela s tím, že tohle číst nebudu...
Až jednou... v roce 2022, jsem byla na návštěvě u maminky a pohled mi opět sklouzl na tuhle knihu. Tentokrát jsem si ji od maminky půjčila a opravdu ji přečetla. A ještě k tomu - jsem si čtení užila.
Autor knihy nás seznamuje s lidskými vynálezy a pokrokem v průběhu věků. Dělá to skutečně poutavou formou, vkládá i své vlastní názory. Nutí nás vžít se do dané doby a uvědomit si, jak velká věc to pro tehdejší obyvatele byla. Normálně bychom se možná usmáli, zvlášť když jsme zvyklí žít v naší době, ale při čtení této knihy si začínáme uvědomovat, co lidská představivost dokázala. Jak úžasnou cestu už jsme urazili...
Já sama jsem vzdala hold velkým lidem, kteří vymysleli všechny ty úžasné věci. Díky knize jsem vzala pokrok na milost a přijala ho jako součást našich životů. :-)
A pozor konečně jsem měla dojem, že chápu teorii relativity. Takže pokud v ní trochu plavete nebo pokud ji chcete někomu vysvětlovat - tak doporučuji přečíst si, jak o ní píše autor. ;-)
Nicméně je to už dva roky, co jsem knihu dočetla. Ráda bych vám proto odcitovala, co jsem si po dočtení zapsala do svého deníku, myslím si totiž, že dojmy hned po přečtení vám o knize řeknou nejvíc:
Kniha Vzestup člověka je fakt parádní. Třeba vysvětlení relativity - skvělý. A to jak lidstvo postupně získávalo poznatky, to mě baví a přijímám pokrok lépe. A už mi přijde víc v pořádku. Ale i tak je podle mě potřeba zkoumat, co už je tak "chytré", že nám to škodí. A s tím zacházet "opatrně" a vědomě. Třeba s mobily.
Kniha už má svoje léta a je samozřejmě potřeba číst ji i trochu s rezervou, ale stejně si myslím, že nám má stále co nabídnout.
Níže uvádím tři citace. Bohužel v sobě nenesou ducha knihy a ani jedna není z pasáže o relativitě, která mě nejvíc zasáhla...
!Pozor tento článek cituje z knihy a tudíž obsahuje spoilery!
18. století
Průmyslová města se podle našich měřítek skládala ze samých brlohů, ale pro rodiny, které předtím bydlely v mizerných chatrčích, znamenal život v řadovém domku osvobození od hladu, špíny a nemocí. Lidem se otevírala možnost bohatšího výběru. Ložnice s parádním nápisem na zdi v nás dnes budí shovívavý úsměv, ale pro ženu tehdejšího dělníka to byla velká vymoženost slušného soukromého života. (...)
Citace z knihy (str. 269-270)
Kvantová fyzika
Fyzika dokázala, že tento postup je jedinou cestou k poznání. Absolutní poznání neexistuje. Ti, kteří tvrdí opak, ať jsou to vědci, nebo dogmatici, přivolávají na svět katastrofu. Všechny informace jsou neúplné a my k nim musíme přistupovat s pokorou. Takový je úděl člověka a to učí kvantová fyzika. Myslím to doslova.
Citace z knihy (str. 343)
Klony
Bylo by správné vytvářet klóny u lidí? Reprodukovat krásné matky nebo snad chytré otce? Jistěže ne. Podle mého názoru je rozmanitost solí života a my se jí nesmíme za žádnou cenu zříci, nesmí nás svést žádná lákavá forma, ani pokušení genetiky. Klóny znamenají stabilizaci formy, a to je proti přírodě, proti její tvůrčí síle, především proti tvůrčí síle formující člověka. Vývoj by nebyl možný bez rozmanitosti a rozmanitost naopak zpětně vytváří. Ze všech zvířat pak má největší tvůrčí schopnost člověk, protože v sobě nese a realizuje největší zásobu rozmanitostí. Každý pokus o jednotnost, ať biologickou, citovou, nebo intelektuální, je zradou na evolučním odkazu, který přivedl člověka k vrcholu.
Citace z knihy (str. 390)
BRONOWSKI, Jacob. Vzestup člověka. Klub čtenářů (Odeon). Praha: Odeon, 1985.