Putování po Bílých Karpatech a Vizovických vrších

17.08.2021

Nechce se vám číst a raději byste si článek poslechli? 
Stačí si pustit video a článek se přečte za vás. :-)

A nebo prostě pokračujte ve čtení. :-)


V červenci jsem se vydala na svoji putovní, poznávací a očistnou cestu po Bílých Karpatech a Vizovických vrších. 

Na cestě jsem strávila sama přibližně 14 dní. Vyrážela jsem ze Strážnice a končila ve Vizovicích.

Bylo pro mne nesmírně zajímavé pozorovat, jak se mi život smrskl na starosti ohledně počasí, potravy a vody, vyhledání místa na spaní a na umytí. Začala jsem tomu říkat meditace základními životními potřebami. Na moc víc nezbývala kapacita... Těch milion myšlenek, které se mi obyčejně honí hlavou, jako - co je ještě potřeba udělat a kdo mi co řekl, co bych si chtěla pořídit nového, jestli mi nenapsal někdo něco náhodou na messenger nebo na mail, co dál s životem atd., najednou zmizelo. Nic z toho nebylo tak důležité, jako zajistit si základní potřeby. A protože jsem každý den spala jinde, bylo potřeba tohle řešit každý den znovu.

Tím ale nechci říct, že bych si neužívala okolí. Naopak měla jsem radost z každého stromu, louky, lesa, studánky. A z potkávání lidí. Užívala jsem si tu přítomnost potkávání. Oceňovala jsem i některé lidské zásahy do krajiny. Například různé turistické přístřešky nebo útulny se osvědčily jako výborné místo pro přespání za špatného počasí. Obchody a hospody po cestě - zase jako zdroj jídla a někdy i pití. Bavily mě cedule naučných stezek, kde jsem se mohla dozvědět zajímavé informace o životě v pohraničí. Představovala jsem si ty lidi, kteří žijí u hranic na nic moc úrodné půdě, práce nad hlavu a najednou válka. Nejdřív dorazí partizáni, řeknou že potřebují úkryt pro svoje "hrdinské" výpravy. Nemáte moc možností. Prostě je ubytujete... buď je znáte nebo by vás postříleli... Skrývání partizánů se ale samozřejmě nelíbí Němcům... Takže na konci války vás stejně zastřelí nebo vám aspoň vypálí osadu a vyženou vás...

Měla jsem možnost setkat se i se svými strachy. Nejčastěji to byly: "Co když mě tady v lese něco sežere? Co když mi někdo ublíží? Co když mi někdo něco ukradne?" 
Samozřejmě se objevily každý večer. A pokud jsem přes den potkala někoho, kdo mi neopomněl říct, že on by se takhle sám bál, tak se umocnily. A tak jsem každý večer před spaním rozmlouvala se svými nahrávkami v mozku. A pak se (většinou) dobře vyspala. :-)

Také jsem si před cestou neuvědomila, jak moc jsou Karpaty protkané "civilizací". Když se mi den podařilo nenarazit na lidskou osadu byl to vlastně zázrak. 

Musím ale říct, že jsem celou cestu cítila velkou podporu. Takovou tu neviditelnou ochranu. Začala jsem si ji uvědomovat asi třetí den, kdy se zkazilo počasí a hrozilo, že bude v noci fakt hodně pršet a budou bouřky. Všichni lidé po cestě mi o tom říkali... A tak jsem šla a říkala si, že bych si přála mít nějakou pevnější střechu nad hlavou než jenom můj přístřešek někde v lese. A "nějak" se mi chtělo zabočit na jednu takovou neznačenou cestu, když tu vidím posed... Posed, který se dá zamknout, ale zamčený není. Posed, který je dobře dlouhý a je v něm dokonce i postel... 
To ale nebylo všechno. Po jedné těžší noci jsem potkala dva muže, kteří mě pohostili pořádnou snídaní i s čajem. A dali mi sýr a sušenku na cestu. Což byly věci, které mi zrovna došly. 
Jedna paní mě vzala k sobě domů na návštěvu, když na Žítkové strašně pršelo a bouřilo. 
Vždycky když jsem se potřebovala vykoupat nebo si vyprat, objevil se potok, vodopád nebo jezírko...
A takových zázraků bylo po cestě opravdu, opravdu hodně.

Jak se lišila moje představa cesty od skutečnosti... Myslela jsem si, že každý den po probuzení strávím minimálně hodinu v hluboké meditaci a následně si pořádně zacvičím. Přitom se mi vyjeví, kam se můj život bude dál ubírat. Místo toho jsem objevila meditaci základními životními potřebami. Párkrát jsem si  sice zacvičila, ale hlavně proto, abych si protáhla namožená lýtka, stehna a záda... 

Po návratu domů jsem si ale uvědomila, že ke mně přišla i nová témata, kterými se chci v životě zabývat, ačkoli jsem to během cesty nevnímala... 

Už i Seneca - římský stoický filozof - se vydával na svoje cesty jenom s minimem věcí (což teda tehdy znamenalo jenom s 1 či 2 otroky), jako by se právě zachránil z potápějící se lodi, aby si připomněl, že i kdyby skoro o všechno přišel, má schopnost přežít. A musím říct, že je to opravdu obohacující pocit. Uvědomit si, že i kdyby mi zbyl jenom ten jediný batoh, tak mám šanci. Otvírá to oči a dává nadhled - že možná ty "velké problémy", které běžně zažíváme (třeba že nám ujelo metro...), nejsou až zase tak velké. A nebo jsou velké, ale vy už víte, že máte schopnost je zvládnout a jít dál.

Cesta mě rozhodně obohatila a já jsem vděčná, že jsem se na ni vydala. A vy se můžete těšit na nová témata, která ke mně přišla během cesty. Už nyní si můžete přečíst nebo poslechnout úvodní článek k menstruačnímu cyklu. Mám v plánu ale napsat i nové články o dětech, meditaci a smrti... A možná se konečně dostanu i k dlouho odkládanému tématu barefoot... Sama jsem zvědavá, jak rychle to půjde a v jakém pořadí se budou novinky objevovat.

Tak se mějte prima a šťastnou cestu. ;-)