Odvaha být šťastný

09.04.2025

Volné pokračování knihy Odvaha nebýt oblíbený

Mladík se znovu vydává za filozofem, aby mu sdělil, že Adlerovské myšlenky jsou v praxi k ničemu. A tak spolu debatují celou noc a my se díky tomu můžeme dozvědět a oprášit si, něco dalšího z Adlerovské filozofie.

Tentokrát je celá kniha zaměřena mnohem víc na praktické a konkrétní příklady. Čte se opět velmi dobře a je nabitá informacemi až k prasknutí. :-)


Nechce se vám číst? Raději byste si článek poslechli?
Vyberte si jeden z odkazů a článek si pusťte. :-)


!Pozor tento článek cituje z knihy a tudíž obsahuje spoilery!


Výchova k samostatnosti

MLADÍK: Takže výchova podporuje samostatnost?


FILOZOF: Přesně tak. A má-li se dítě rozvíjet nejen fyzicky, ale zároveň z něj má být samostatný dospělý jedinec, musí znát spoustu různých věcí. Děti musejí zvládat sociální dovednosti a získat pocit spravedlnosti, o němž jsi mluvil, a dále potřebují určité vědomosti a mnohé další věci. A to, co nevědí, je přirozeně musejí naučit ti, kteří to vědí. Lidé v jejich okolí jim musejí pomáhat. Výchova není zasahování, ale vedení k samostatnosti.

(...)

FILOZOF: Například co by se stalo, kdyby někdo přišel do rušného města, a přitom by neznal pravidla silničního provozu a nevěděl, co znamená červené a zelené světlo? Nebo by neuměl řídit a náhle se ocitl za volantem? Nejdřív se musí naučit pravidla a osvojit si určité dovednosti. Je to otázka života a smrti, a navíc bez těchto schopností ohrožuje život ostatních lidí. Dalo by se to říct i tak, že kdyby na Zemi nežil nikdo kromě tebe, nemusel bys nic vědět a výchova by nebyla zapotřebí. Nepotřeboval bys žádné vědomosti.

Citace z knihy (str. 35 a 36)


Respekt

FILOZOF: Co je respekt? Tady je definice. "Respekt označuje schopnost vidět člověka takového, jaký je, a vnímat jeho jedinečnou individualitu." Jsou to slova sociálního psychologa Ericha Fromma, který přibližně ve stejné době jako Adler odešel z Německa do Ameriky, aby unikl nacistické perzekuci.

(...)

FILOZOF: Prostě se nemáš snažit měnit toho, s kým jsi ve styku, a nesmíš jím manipulovat. Máš ho přijímat takového, jaký je, a neklást si podmínky. To je nejvyšší forma úcty. A pokud někoho bereme takového, jaký je, dodáváme mu tím velkou odvahu. Takže respekt lze považovat i za výchozí bod povzbuzování.

Citace z knihy (str. 41)

FILOZOF: Člověk v takové pozici nikomu nic nedoporučuje. Jen ho zajímá, o co se zajímají děti. Snaž se pochopit, že pouze ty posuzuješ míru vulgárnosti jejich zábavy, a hlavně hodnotíš její úroveň. Vyzkoušej jejich hry sám a třeba si je s nimi občas zahraj. Ale nehraj je jenom tak. Zkus se jimi opravdu bavit. Pokud to uděláš, začnou mít děti možná konečně pocit, že víš, jaké jsou, protože s nimi nejednáš jako s pouhými dětmi, ale respektuješ je jako jedince, jako lidské bytosti.

Citace z knihy (str. 49)


Změna

FILOZOF: Dá se to tak stručně vyjádřit. A tím vyvstává další otázka: Co je změna? Kdybychom zašli do extrému a použili hodně silnou definici, mohli bychom říct, že změna je "smrt sama". 

Citace z knihy (str. 60)


Soutěž

FILOZOF: Kde je soutěž, tam bývá i nesportovní chování. Není třeba někoho porážet. Copak nestačí, že dokončíš závod? 

Citace z knihy (str. 128)


Mezilidské vztahy

FILOZOF: Ne, shrnul jsi to skvěle. Ale dovol, abych k tomu ještě něco dodal. Jestliže veškeré problémy pramení z mezilidských vztahů, je správné zpřetrhat vztahy s lidmi? Je správné stranit se jich a zavřít se v pokoji?

Ne, není to správné. Ani trochu, protože z mezilidských vztahů pramení i veškerá radost. Člověk, který by žil sám v celém vesmíru, by vedl naprosto nudný a nezajímavý život, protože by sice neměl problémy, ale neznal by ani radost.

Za Adlerovým výrokem "Veškeré problémy pramení z mezilidských vztahů" se skrývá definice štěstí: "Věškerá radost pramení z mezilidských vztahů."

Citace z knihy (str. 163 a 164)


Hodnota práce

FILOZOF: (...) Z hlediska dělby práce jsou všechny profese stejně hodnotné. Není podstatné, je-li člověk premiér, majitel firmy, farmář, dělník nebo často opomíjená žena v domácnosti, protože v komunitě existuje spousta činností, jež musí někdo vykonávat, a každý z nás odvádí svůj podíl práce.

(...)

Jinak řečeno, hodnotu člověka neurčuje typ práce, již vykonává. Určuje ji jeho přístup k vykonávané práci.

Citace z knihy (str. 177 a 178)


Miluj svého bližního jako sám sebe

FILOZOF: Přesně tak. Člověk má nejen milovat svého bližního, ale měl by ho milovat tak, jak miluje sám sebe. Není-li schopen milovat sám sebe, nemůže milovat druhé. Pokud nevěří sám sobě, nemůže věřit ostatním lidem. (...)

Citace z knihy (str. 194)


Jednoduchost

FILOZOF: Svět je prostý, stejně jako život. Ale udržet tuto prostou jednoduchost je hodně obtížné. A největší zkouškou pro člověka je zvládání jednoho běžného dne za druhým.

Citace z knihy (str. 259)


KISHIMI, Ichirō a KOGA, Fumitake. Odvaha být šťastný: opravdová spokojenost je ve vašich rukou. Praha: Beta, 2020. ISBN 978-80-7593-183-2.