Nohy z jílu
Každá z knih z cyklu Zeměplocha je typicky umístěná místně a vystupuje v ní nějaký hlavní hrdina. Dost často se ale stává, že hlavní hrdina není jedna bytost, nýbrž skupina bytostí, která společně vytváří dynamický harmonický celek. Tak například tři čarodějky, Mrakoplaš a jeho zavazadlo nebo HLÍDKA.
Jsou i díly, kde je hlavním hrdinou SMRŤ a to je podle mě jediná postava, která ustojí pozici hlavního hrdiny sama - ještě aby ne;-). Ale i SMRŤ si dost často přibírá ke svému hrdinství pomocníky - třeba dceru, vnučku, kuchaře nebo učedníka.
Nohy z jílu jsou umístěné do Ankh-Morporku a hlavním hrdinou je Ankh-Morporkská Hlídka (rozuměj - něco vzdáleně připomínajícího naši policii).
Patricij se v tomto díle octne na hraně života a smrti a právě hlídka, která už má ve svých řadách spoustu neobvyklých členů, se vydává po stopě...
!Pozor tento článek cituje z knihy a tudíž obsahuje spoilery!
O doktorech, aneb k patriciovi jenom toho nejlepšího. ;-)
"Správně. Je nedůvěryhodný, a proto mu taky věřit nebudeme. Jenže já ho viděl postavit na nohy koně, o kterém všichni říkali, že je dobrý už jen do vuřtů. Koňští doktoři musí vykázat nějaké výsledky, Frede."
A to byla skutečně pravda. Když lidský doktor po tom, co pacientovi několikrát pustil žilou a přikládal mu baňky a pijavice, zjistil, že pacient z čistého zoufalství zemřel, pořád ještě mohl říci, "ale božíčku, to byla vůle boží a dostanu třicet tolarů, prosím," a odejít v klidu a pokoji jako svobodný muž. To proto, že lidská bytost nemá, technicky vzato, žádnou cenu. Zato dobrý závodní kůň muže stát až dvacet tisíc tolarů. Doktor, který takového koně nechá příliš rychle odejít do onoho slavného velkého podoku na nebesích, je na tom hůř. Musí čekat, že pravděpodobně brzo z nějaké hodně temné uličky uslyší hlas říkající něco jako "pana Chrysoprase to velmi rozzlobilo," a pak že krátký zbytek jeho života vyplní ošklivá nehoda.
Citace z knihy (str. 75)
Trocha té historie, aneb jak to tak chodí... Svoboda je těžká věc.
Elánius Nebudu-trpět-nespravedlnost nebyl pilířem společnosti. Zabil vlastníma rukama krále. Byl to nezbytný čin, ale společnost, ať už je to cokoliv, většinou nemá ráda lidi, kteří udělali, co bylo třeba udělat, nebo řekli, co bylo třeba říci. On zabil či odsoudil k smrti i jiné lidi, to byla pravda, ale město bylo špatné, odehrálo se v něm několik hloupých válek a my byli prakticky součástí Klačské říše. Občas potřebujete mizeru. Historie občas potřebuje chirurgický řez. A občas je jediným chirurgem po ruce mistr Sekera. Na sekeře je něco konečného. Ale zabte jednoho mizerného krále, a každý vás nazve královrahem. (...)
(...)
Řekl lidem: Jste svobodní. A oni odpověděli: Hurá. Jenže on jim pak ukázal, co svoboda stojí, takže ho nazvali tyranem, a jakmile byl zrazen, začali se bezcílně hemžit sem a tam. Chovali se jako kuřata zvyklá na posadu, která se poprvé dostala do toho velkého světa za plotem, ale pak se raději rychle vrátila zpět do tepla a zavřela za sebou dvířka…
Citace z knihy (str. 87-88)
"Rozbil Jsem Pohonné Kolo, Ale Golemové Ho Zase Spravili. Proč? A Vypustil Jsem Všechna Zvířata, Ale Ta Jen Hloupě Pobíhala Sem A Tam. Některá Z Nich Se Dokonce Vrátila Do Ohrad Na Jatkách. Proč?
"Vítejte do světa, policisto Dorfle."
"Je To Snad Hrozné, Být Svobodný?"
"Řekl jste to sám."
"Vy Říkáte Lidem 'Sestřeste Své Okovy' A Oni Si Sami Udělají Nové Okovy?"
"Ano. Jak se zdá, to patří k základním lidským činnostem."
Dorfl chvilku tiše duněl pro sebe a probíral si tuhle myšlenku. "Ano," řekl nakonec. "Chápu Proč. Svoboda, To Je, Jako Když Máš Otevřený Vršek Hlavy."
Citace z knihy (str. 341)
O bubácích a jak se jim bránit. V Harrym Potterovi je na to potřeba hůlka a zaklínadlo Riddikulus, na Zeměploše je potřeba...
"Existenční nejistota," odpověděla jí Angua. "Teď neví, zda existuje, či nikoliv. Je to kruté, vím, ale zjistili jsme, že je to jediná věc, která na bubáky platí. Nejlepší je modrá chlupatá pokrývka." Všimla si Řitčina nechápavého výrazu. "Podívej, bubáci zmizí, když strčíš hlavu pod pokrývku. To přece ví každý, že? Takže když strčíš pod deku hlavu jim..."
Citace z knihy (str. 106)
Kdysi nám paní učitelka češtiny říkala o přirovnání zákonů k plotu. Každý nový zákon je jako jeden sloupek plotu. Plotu, který chrání společnost od všeho zlého. Takže na první pohled, čím víc zákonů, tím bytelnější plot, tím méně nebezpečí. Ale zároveň - čím víc sloupků, tím víc děr, kudy se dá prolézt dovnitř... ;-)
Přesně na tohle přirovnání jsem si vzpomněla při čtení následujícího úryvku.
(...) Už se nemuseli nenápadně plížit městem a vyhýbat se nepříjemnostem, oni teď chodili ulicemi a vyhledávali nepříjemnosti a nacházeli je, kamkoliv se podívali. To bylo komické. Jak prohlásil tím svým obvykle jízlivým způsobem Vetinari, zdá se, že čím víc máte policajtů, tím víc zločinů se páchá. (...)
Citace z knihy (str. 127)
Ateismus
"Ateismus Je Také Náboženské Stanovisko," zaduněl Dorfl.
"Ne, to není!" prohlásil policista Postihnout. "Ateismus je popírání boha."
"Takže Je To Náboženské Stanovisko," opáčil Dorfl. "Samozřejmě, Správný Ateista Myslí Na Bohy Neustále, Třebaže Je V Myšlenkách Popírá. To Znamená, Že Ateismus Je Formou Víry. Kdyby Ateista Skutečně Nevěřil, Neunavoval By Se Popíráním."
Citace z knihy (str. 338)
Na závěr ještě pár mých oblíbených Pratchettovských přirovnání.
(...), ale skutečná alchymistická laboratoř by měla být plná onoho druhu skleněných nádob, které vypadají, jako když byly vyrobeny v době, kdy Cech foukačů skla pořádal soutěž ve škytání. (...)
Citace z knihy (str. 158)
Bylo až neuvěřitelné, že i neproniknutelnou mlhou může pronikat husté mrholení. (...)
Citace z knihy (str. 233)
(...) Něco, co jsme přehlédli. Ale my se přitom dívali všude. Takže odpověď jsme museli vidět, ale neuvědomili jsme si, že je to odpověď. (...)
Citace z knihy (str. 266)
Ale takhle nesmíte uvažovat, ani o upírech ne. I když oni sami berou životy jiných lidí, protože na životech obyčejných lidiček vůbec nezáleží a co by kdo, u ďábla, mohl vzít jim?
Nesmíte takhle uvažovat, protože vám dali meč a placku a to vás změnilo, stali jste se člověkem, v jehož hlavě se prostě jisté myšlenky nesmějí objevit.
Citace z knihy (str. 330)
(...), že jste se objevil tak najednou, chápete..."
"Správně," přikývl Navážka. "Já jsem objevitel. A často se mi to stává najednou. Takže žádný trable, co?"
Citace z knihy (str. 69)
PRATCHETT, Terry. Nohy z jílu. Přeložil Jan KANTŮREK. Praha: Talpress, 2022. ISBN 9788071978060.