Maškaráda
Je to tak, nedám si pokoj. Další Pratchettovka. Prostě nepřestávám žasnout. Hned vám napíšu proč.
Nejprve trocha historie. Kniha Maškaráda vyšla poprvé v Londýně pod názvem Maskerade v roce 1995. Ano, je to tak v roce 1995.
Teď si možná kladete otázku, proč vás zatěžuji rokem prvního vydání knihy, to si přeci může každý přečíst v knize samotné...
Proto - trocha zamyšlení. Zkuste si vzpomenout, kdy jste poprvé ve svém životě slyšely o takových věcech jako:
1. Když jeden jedinec překoná určitou hranici, pro ostatní je pak snažší překonat ji také. (Třeba takové trojité salto s pěti vruty od Aleše Valenty v roce 2002 ;-))
2. Efekt přihlížejícího. (něco o tom v češtině, v angličtině)
A kdy jste o takových věcech poprvé začali doopravdy přemýšlet? Kdy jste je začali brát vážně a kdy jako naprostou samozřejmost?
Bylo to před rokem 1995? ;-)
Teď se můžeme vrátit zpátky ke knize...
Právě v Maškarádě se totiž takovéhle myšlenky objevují. V knize, která vyšla v roce 1995!
Teď už vás mohu nechat, abyste mohli žasnout i vy. Buď nad vědomím Terryho Pratchetta, nebo nad tím, že žasnu nad něčím pro vás tak banálním. :D
Níže vás čekají vybrané citace - o výše zmíněných hranicích, efektu přihlížejícího, ale i o síle důležitosti vnitřního rozhodnutí a o teorii davu.
!Pozor tento článek cituje z knihy a tudíž obsahuje spoilery!
Překonávání hranic
Jenže magie nikdy není tak jednoduchá, jak si lidé myslí. I ona se musí řídit několika základními zákony. A jeden z nich praví, že bez ohledu na to, kolik která věc ke svému provedení potřebuje námahy, jakmile jednou byla vykonána, stane se její konání mnohem lehčím, a je proto konána mnohem častěji. Vysokou horu většinou zdolají lidé po mnoha desetiletích neúspěšných pokusů, ale už pár desítek let po tom, co se to konečně podaří, se budou na jejím vrcholu scházet postarší dámy na šálek čaje a některé z nich se ještě vrátí z poloviny cesty, protože si doma zapomněly brýle.
Citace z knihy (str. 81-82)
Síla důležitosti vnitřního rozhodnutí
"Musíme sehnat tu třetí čarodějku, Esme," prohlásila Stařenka, když si přeskupila balíčky a hůlku. "Mladá Anežka má zdravé, silné ruce."
"Sama dobře víš, že kdybychom ji chytily a vytáhly odtamtud za límec, slyšely bychom o tom až do smrti a zdaleka by tomu všemu nebyl konec," řekla Bábi. "Bude čarodějkou, až se rozhodne být čarodějkou."
Citace z knihy (str. 222)
Teorie davu
Kopance a rány přestaly teprve ve chvíli, kdy dav poznal, že útočí jen sám na sebe. A protože IQ každého davu vypočítáme, vydělíme-li výšku IQ nejhloupějšího člena davu celkovým počtem členů davu, nikdy nikdo nepochopil, co se to vlastně stalo.
Citace z knihy (str. 261)
Efekt přihlížejícího
Navážka zamrkal. Neexistuje nic takového jako trollí kočky a Navážka svou první kočku spatřil, až když přišel do Ankh-Morporku. Zjistil mimo jiné, že se špatně, ale opravdu velmi špatně jedí. A nikdy neslyšel o tom, že by mluvily. Na druhé straně si poměrně přesně uvědomoval svou pověst nejhloupějšího stvoření ve městě a neměl v úmyslu upozorňovat na mluvící kočku, aby se náhodou neukázalo, že kromě něho všichni vědí, že kočky mluví od nepaměti.
Citace z knihy (str. 263)
PRATCHETT, Terry. Maškaráda. Přeložil Jan KANTŮREK. Praha: Talpress, 2022. ISBN 9788071977971.