KOBERCOVÉ
Je to kniha od Terryho Pratchetta. Od toho hustýho týpka, který napsal Zeměplochu... Vlastně ne! Teda vlastně jo!
Je to prostě tak, že knihu Kobercové napsal Pratchett v sedmnácti letech. A moc se neprodávala. Pak tvořil dál. Stvořil Zeměplochu a ... dostala se k němu jeho kniha Kobercové, přečetl si ji a už se mu tak nezamlouvala, jako v sedmnácti, takže ji trochu přepracoval. A přesně tohle přepracované vydání jsem si přečetla. Kniha má i ilustrace. A jsou to ilustrace také od Terryho Pratchetta. :-)
Tím jsem snad vysvětlila výše napsané věty: "Vlastně ne!" (Napsal ji původně Terry Pratchett, ale ještě to nebyl ten hustej týpek, co napsal Zeměplochu, protože ji v té době ještě nenapsal.) a "Vlastně jo!" (Protože tenhle hustej týpek to pak přeci jen tak trochu napsal...)
Každopádně je to kniha o tom všem a o těch všech, co se nacházejí v koberci. A to je přeci jasné, že se v koberci něco/někdo nachází. Všichni to víme. Proto ho sem tam přeluxujeme. Minimálně máme představu o tom, že je tam nějaký ten prach... No a v knížce se dočteme, co dalšího žije v koberci. Hlavně kdo žije v koberci a co tam ty bytosti dělají a jaké řeší problémy.
Příběh mě hodně bavil. Mám ráda Prachettovu fantazii, líbí se mi jeho stvořené světy. A tenhle obzvlášť, protože je tak blízký, stačí mít doma koberec. ;-)
!Pozor tento článek cituje z knihy a tudíž obsahuje spoilery!
Bohatství, vlastnictví, minimalismus, štěstí a radost.
Za vozem stála a trpělivě čekala řada nákladních poníků naložených Skřetsonovic bohatstvím v kožišinách. Pak následovaly menší vozy, z nichž ani jeden nebyl tak okázalý jako ten Skřetsonův, i když některé se mu téměř rovnaly. Za nimi se řadily vozy chudší a rodiny, které si mohly dovolit jen jednoho poníka a třetinový podíl na krávě. Nakonec přišli lidé, kteří cestovali pěšky. Vzteklanovi se zdálo, že ti, kdož nesli veškeré své bohatství v jedné ruce, vypadali mnohem veseleji než ti, kteří za sebou nechávali polovinu majetku.
Citace z knihy (str. 24-25)
O penězích.
Kašírijci vybudovali své město mečem, ale udržovali ho penězi. Vymysleli peníze. Než vznikly peníze, kupovali si lidé věci za prasata a krávy, které k tomu účelu nebyly právě nejvhodnější, protože jste je museli krmit a držet v bezpečí, a stejně vám i tak čas od času nějaké ty peníze chcíply. A najednou přišli Kašírijci s myšlenkou peněz, které byly malé, snadno se nosily a mohli jste si je uschovat v punčoše pod matraci, což se s prasetem nebo krávou udělat nedalo. Ale mohly se za krávy a prasata vyměnit. Taky na nich byl malý obrázek císaře a různé další zajímavé věcičky, které si mohl člověk prohlížet. Rozhodně byly zajímavější než krávy a prasata.
A jak jednou řekl Pomočul, to byl způsob, jakým Kašírijci udržovali říši. Protože jakmile člověk jednou začal používat kašírijské peníze, s nimiž se tak snadno a pohodlně zacházelo, a navíc celou noc nebučely, bylo všechno jinak. Lidé začali šetřit na věci a prodávat jiné věci v nejbližším obchodním městečku a usadili se a nepřepadávali už sousední kmeny zdaleka tak často jako dříve. A na trhu jste si taky mohli koupit věci, které jste v životě neviděli - barevné látky a různé druhy ovoce a knihy. A netrvalo dlouho, už jste dělali věci jako Kašírijci, protože tak byl život lepší. Samozřejmě, že člověk mluvil o tom, jak to bylo za starých časů lepší, dřív než existovaly tyhle peníze a všude byl klid a pohoda, a jak skvělá to byla zábava, když se chlapi vždycky večer těžce ozbrojili a vydali se za trochou té zábavy, ale nikdo doopravdy netoužil po tom, aby se tyhle časy vrátily.
"Ekonomický imperialismus!" řekl kdysi Pomočul, když zvedl hrst mincí. "Úžasná idea. Chytrá a jednoduchá. Jakmile ji jednou uvedete do pohybu, pohybuje se už sama. Pochopte, je to císař, kdo zaručuje, že za své peníze dostanete věci. Pokaždé když někdo přijme nebo vydá jednu z mincí, je to vlastně malý voják ve službách na obranu říše. Úžasné!"
Citace z knihy (str. 153-154)
Oko za oko - zub za zub
"Ale měli bychom ho zabít!"
"Ne. Poslouchali jste příliš často Brokanda."
Brokando se naježil. "Dobře víš, co je to zač! Proč ho nezabít -"
"Protože nezáleží na tom, co je zač on! Záleží na tom, co jsme zač my!"
Citace z knihy (str. 196)
PRATCHETT, Terry. Kobercové. 2., rozš. vyd. Přeložil Jan KANTŮREK. Praha: Talpress, 2015. ISBN 9788071975519.